Adopcja
Jest to jedna z najlepszych form zastąpienia dziecku osieroconemu rodziny biologicznej.
W Polsce nad przebiegiem procesu adopcji czuwają ośrodki adopcyjne.
Publiczny Ośrodek Adopcyjny w Koszalinie oddział Szczecinie mieści się przy ul. Starzyńskiego 3-4 i zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczno – psychologiczną.
Zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej głównym zadaniem Ośrodka Adopcyjnego jest dobór rodziny przysposabiającej właściwej ze względu na potrzeby dziecka.

Procedura adopcyjna
Procedura adopcyjna składa się z następujących etapów:
1. Złożenie do Ośrodka:
- podania, w którym zawarte będą m. in.: dane kandydatów, dokładny adres, kontakt telefoniczny i e-mailowy, krótka motywacja decyzji o adopcji,
- życiorysów poszerzonych o informacje dotyczące rodziny pochodzenia,
- oryginału aktualnego aktu małżeństwa (w przypadku osoby samotnej aktu urodzenia),
- kopii wyroku rozwodowego wraz z jego sentencją (w przypadku kolejnego związku któregoś z małżonków),
- zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu
- zaświadczenia o zameldowaniu oraz oświadczenia o miejscu zamieszkania, jeśli jest inny niż adres zameldowania,
- zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
- zaświadczenia o stanie zdrowia niezbędnego do stwierdzenia, że osoba może sprawować właściwą opiekę nad dzieckiem, wystawionego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz musi wiedzieć, w jakim celu wydaje zaświadczenie),
- oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – pobierz (plik pdf)
Wszczęcie procedury kwalifikacyjnej następuje po złożeniu kompletu w/w dokumentów.
2. Diagnoza psychologiczna.
3. Diagnoza pedagogiczna.
4. Przeprowadzenie wywiadu adopcyjnego w miejscu zamieszkania kandydatów (należy przygotować do wglądu rozliczenie podatkowe PIT za ubiegły rok).
5. Kwalifikacja kandydatów do szkolenia.
6. Szkolenie grupowe kandydatów wg autorskiego programu Publicznego Ośrodka Adopcyjnego w Szczecinie „Zrozumieć i Wychować Dziecko”.
7. Indywidualne spotkanie z kandydatami podsumowujące proces kwalifikacyjny.
8. Kwalifikacja kandydatów na rodziny adopcyjne.
Warunki, jakie muszą spełniać kandydaci na rodziców adopcyjnych:
- warunki socjalno – bytowe umożliwiające utrzymanie i wychowanie dziecka,
- stabilny i trwały związek małżeński, oparty na szacunku i żywych więzach emocjonalnych,
- właściwe motywy adopcji,
- jednomyślność obojga małżonków w decyzji o adopcji,
- dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego,
- brak uzależnień,
- niekaralność.
Rodzicami adopcyjnymi mogą zostać zarówno pary małżeńskie, jak też osoby samotne. Polskie prawodawstwo nie przewiduje możliwości przysposobienia dziecka przez pary pozostające w związkach nieformalnych.
Do adopcji powierzane są wyłącznie dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, tzn. takie, których rodzice nie żyją, zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej bądź też wyrazili przed sądem rodzinnym zgodę na przysposobienie dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego. Adopcja oznacza więzy na całe życie. Dziecko staje się dzieckiem „nowych rodziców”, ma sporządzony nowy akt urodzenia, ma takie same prawa jak dziecko w rodzinie biologicznej. Staje się też ukochanym wnuczkiem swoich „nowych dziadków”.
Ostateczną decyzję o przysposobieniu dziecka podejmuje sąd rodzinny w oparciu o dokumentację kwalifikacyjną kandydatów sporządzoną przez ośrodek adopcyjny oraz przebieg okresu osobistej styczności kandydatów z dzieckiem.
Kandydaci na rodziców adopcyjnych winni zapewnić dziecku odpowiednie warunki socjalno – bytowe, możliwość leczenia i kształcenia się. Relacje wiekowe powinny być zbliżone do tych w rodzinach biologicznych, tzn. różnica wieku pomiędzy dzieckiem a rodzicami powinna być stosowna do wieku dziecka.
Publiczny Ośrodek Adopcyjny w Szczecinie prowadzi Wojewódzki Bank Danych o dzieciach oczekujących na przysposobienie.
Ośrodek Adopcyjny umożliwia kontakt z dzieckiem oraz udostępnia o nim informacje kandydatom do przysposobienia po ukończeniu przez nich szkolenia i otrzymaniu pozytywnej opinii kwalifikacyjnej. Kandydaci poznają dziecko, które uzyskało kwalifikację do przysposobienia, wydaną przez Ośrodek Adopcyjny.
Nad prawidłowym przebiegiem kontaktu kandydatów z dzieckiem czuwają pracownicy merytoryczni ośrodka.
Ośrodek Adopcyjny współpracuje ze środowiskiem lokalnym, w szczególności z innymi podmiotami właściwymi w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, sądami, instytucjami oświatowymi, podmiotami leczniczymi, a także kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami społecznymi.
Zapewniamy również pomoc psychologiczną kobietom w ciąży oraz pacjentkom oddziałów ginekologiczno – położniczych, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka do adopcji.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z nieodpłatnych usług Publicznego Ośrodka Adopcyjnego w Szczecinie.